۱۴ روش برای ایجاد عادت مطالعه در خود ۰۵ تیر ۱۳۸۶   نویسنده:    7,072 بازدید   ۱۶ تظر

smile reading 14 روش برای ایجاد عادت مطالعه در خودیه جایی بعد از “کم کردن وزن”، “مدیریت زمان” و “عاشق شدن”، یکی از اهدافی که خیلی از مردم دوست دارند در خودشون تقویت کنند، “کتاب خوندن” است. چرا که نه، یک کتاب خوب میتونه خیلی ارضا کننده باشد و چیز هایی به ما یاد می دهد که شاید هرگز امکان تجربه آنها رو نداشته باشیم و شخصیت هایی میسازه که انقدر شفاف و زنده هستند که احساس می کنید آنها را میشناسید.
اگر کتاب خوندن عادتی است که دوست دارید داشته باشید، چند راه وجود داره که میتونید این عادت رو در خودتون ایجاد کنید. در ابتدا باید این رو متوجه بشید که کتاب خوندن وقتی لذت بخشه که کتاب خوبی داشته باشید. اگه یک کتاب چرند دارید (یا یک کتاب مشکل)، مجبور کردن خودتون برای خواندن این کتاب درست مثل هر کار و وظیفه دیگه ای میمونه که باید انجام بدهید. اگه هر روز همچنین احساسی دارید، کتابتون رو عوض کنید.
غیر از این، می تونید از این ۱۴ روش هم استفاده کنید:

 • برای خودتون زمان تعیین کنید. شما باید چندین زمان از پیش تعیین شده برای خود مشخص کرده باشید که هر روز حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه مطالعه کنید. این زمان هایی هستند که بدون توجه به اتفاقاتی که در روز می افتد، شما به مطالعه خواهید پرداخت. مثلا این عادت رو در خود ایجاد کنید که هنگام صبحانه یا نهار، یا حتی شام اگه تنها میل میکنید، مطالعه کنید و یا حتی در دستشویی (!) و موقعی که به تختخواب می روید، شما ۴ نوبت مطالعه ایجاد کرده اید که با حساب هر دفعه ۱۰ دقیقه، در روز ۴۰ دقیقه مطالعه کرده اید. این یک شروع عالی است و به خودی خود یک عادت مطالعه روزانه خیلی خوب است. اما باز هم داریم!
 • همیشه یک کتاب با خود حمل کنید. هر جا که می روید، یک کتاب همراه خود ببرید. وقتی که من از خانه بیرون می روم، همیشه اطمینان حاصل میکنم که حداقل گواهینامه، کلید ها و کتابم همراهم است. کتاب در ماشین کنار من است و سر کارم، سر قرار هایم و تقریبا هر جا که می روم، با خودم می برم، مگر جا هایی که مطمئنم مطالعه نخواهد کرد، مثل سینما. اگر زمانی دارید که مجبور به صبر کردن هستید (مثل دکتر یا هر صف دیگری)، کتابتون رو بیرون بیاورید و بخوانید! روش خوبی برای گذراندن وقت است.
 • یک لیست تهیه کنید. یک لیست از تمام کتاب های خوبی که می خواهید بخوانید تهیه کنید. میتونید این لیست رو در سررسید، دفترچه یادداشت، در وب سایت، موبایل و یا هر جای دیگه ای نگهداری کنید. هر وقت هم درباره یک کتاب خوب چیزی شنیدید، حتما اسم اون کتاب رو به لیست خودتون اضافه کنید. لیستتون رو همیشه بروز نگه دارید و کتاب هایی که خونده اید رو خط بزنید.
 • یک مکان ساکت پیدا کنید. یک مکان در منزل خوب پیدا کنید که بتوانید در یک صندلی راحتی بنشینید (دراز نکشید، مگر اینکه می خواهید به خواب فرو بروید) و یک کتاب خوب را بدون مزاحمت بخوانید. در نزدیکی این صندلی نباید تلویزیون، کامپیوتر و موزیک و یا اعضای پر سر و صدای خانواده وجود داشته باشند. اگر همچنین مکانی که میزان مزاحمت حداقل باشد ندارید، آن را ایجاد کنید.
 • از زمان تلویزیون و اینترنت بکاهید. اگر واقعا می خواهید بیشتر مطالعه کنید، باید از زمان استفاده از تلویزیون و اینترنت بکاهید. ممکنه که برای خیلی از افراد این کار سختی باشه، اما هر دقیقه ای که از تلویزیون می زنید، میتونید مطالعه کنید و این میتونه زمان مطالعه شما رو بیشتر کند.
 • برای کودکان خود بخوانید. اگر فرزند دارید، باید و باید برای آنها کتاب بخوانید. ایجاد عادت مطالعه در فرزندانتان یکی از بهترین راه هایی است که از اینکه آنها در آینده اهل مطالعه خواهند شد، اطمینان حاصل کنید. این به آنها کمک میکند که موفق باشند. چند کتاب خوب کودکان پیدا کنید و برای آنها بخوانید. از یک طرف دیگه، شما عادت کتاب خوانی را در خودتون هم ایجاد می کنید و همینطور یک زمان استثنایی رو با کودکانتون می گذرونید.
 • از کتاب های خوانده شده گزارش بگیرید. درست مثل نوشتن لیست کتاب ها، این گزارش نه فقط اسم کتاب و نویسنده رو باید داشته باشه، بلکه در صورت امکان تاریخ شروع و اتمام کتاب رو هم باید شامل بشود. حتی میتونید یک قسمت هم برای نظراتتون در مورد کتاب اختصاص بدهید. بعد از چند ماه که به این دفتر گزارش همه کتاب های خوبی که مطالعه کرده اید رجوع میکنید، خیلی لذت بخش خواهد بود!
 • به دست دوم فروشی های سر بزنید. یکی از بهترین مکان هایی که دوست دارم بروم، کتاب فروشی هایی است که میتونم کتاب های قدیمی ام رو ببرم و برای خرید کتاب های دست دوم تخفیف زیادی بگیرم. اینطوری با پرداخت فقط چند دلار، کلی کتاب می تونم بخرم و با اینکه خیلی مطالعه میکنم، هزینه کتاب برای من زیاد نیست. از یک طرف هم خیلی جالبه که کتاب هایی رو که سایر افراد به اونجا میاورند رو ببینم. همیشه یه سر به این فروشگاه ها بزنید.
 • یک روز را برای کتابخانه اختصاص دهید. حتی ارزان تر از خرید کتاب های دست دوم، رفتن به کتابخانه است. این رو یک عادت هفتگی برای خودتون قرار بدهید.
 • کتاب های جالب و جذاب بخوانید. کتاب هایی رو پیدا کنید که نگاهتون رو جذب می کنند و نمی تونید زمین بگذاریدشون، حتی اگه شاهکار های ادبی هم نباشند. این کار باعث میشه که شما رو تشویق به مطالعه کنه و هدف ما هم همینه. بعد از اینکه به مطالعه عادت کردید، میتونید به کتاب های مشکل تر بپردازید. اما فعلا با کتاب های جالب و لذت بخش شروع کنید. چند تا از نویسنده های این چنینی عبارت اند از: Stephen King, John Grisham, Tom Clancy, Robert Ludlum, Nora Roberts, Sue Grafton, Dan Brown و غیره. این نویسنده های معروف، به یک دلیلی معروف هستند و اون هم اینه که داستان های خیلی خوبی می نویسند. نویسنده های دیگه ای که ممکنه خوشتون بایند این ها هستند: Vonnegut, William Gibson, Douglas Adams, Nick Hornby, Trevanian, Ann Patchett, Terry Pratchett, Terry McMillan, F. Scott Fitzgerald
 • مطالعه را لذت بخش کنید. زمان مطالعه را زمان مورد علاقه خود کنید. هنگام مطالعه یک فنجان چای یا قهوه اعلا و یا یک خوردنی خوب دیگر میل کنید. از یک صندلی راحتی استفاده کنید و موقع طلوع یا غروب آفتاب و یا کنار ساحل مطالعه کنید.
 • بلاگ نویسی کنید. یکی از بهترین راه ها برای ایجاد یک عادت این است که آن را در بلاگ خود قرار دهید. اول اینکه رایگان است و دیگر اینکه از خانواده و دوستان خود بخواهید که به بلاگ شما سر بزنند و کتاب معرفی کنند و در مورد کتاب هایی که در حال خواندن هستید، نظر بدهند. این شما رو برای رسیدن به اهدافتون متعهد میکند.
 • یک هدف بزرگ تعیین کنید. به خود بگویید که می خواهید امسال ۵۰ کتاب بخوانید و برای رسیدن به این هدف متعهد شوید. فقط خودتون رو مطمئن کنید که دارید لذت می برید، عجله نکنید.
 • یک ساعت یا یک روز مطالعه داشته باشید. اگه شما عصر ها تلویزیون را خاموش می کنید، می تونید یک ساعت مشخص (مثلا یک ساعت بعد از صرف شام) رو برای مطالعه اختصاص بدهید که شما و شاید هم تمام اعضای خانواده مشغول مطالعه شوند. می تونید هم در هفته یک روز کامل رو برای مطالعه انتخاب کنید. خیلی لذت بخش خواهد بود!

منبع: LifeHacker ترجمه: پونز!
شما هم پیشنهادی دارید که به لیست اضافه کنید؟ کتاب های مورد علاقه شما کدام هستند؟ می تونید در قسمت نظرات با بقیه تبادل نظر کنید.

این مطلب را برای دوستان خود بفرستید این مطلب را برای دوستان خود بفرستید

رای منفیرای مثبت (+11 رای, 5 نفر)

اگر از این مطلب لذت بردید، به آن نمره مثبت بدهید! Balatarin   Donbaleh   Mohandes   Delicious   Digg   Stumbleupon   Furl   Friendfeed   Twitter   Facebook   Greader


نظر شما چیست؟

۱۶ نظر : “ ۱۴ روش برای ایجاد عادت مطالعه در خود ”

 1. 1
  Saeid Zebardast :

  عالی بود. مرسی

 2. 2
  shahin :

  تبریک می‌گویم سایت زیبایی دارید و افسوس که زودتر باهاش آشنا نشده بودم

 3. 3
  میلاد :

  خیلی ممنون آقا شاهین و سعید جان.
  ما تازه کار ها رو از نظراتتون برای بهبود بلاگ محروم نکنید!

 4. 4
  زندگی دوست داشتنی :

  سلام،
  به این میگن یک مقاله کاربردی و مفید… مرسی :)

 5. 5
  رهام :

  خوب جالب بود ولی این عادت میتونه خیلی راحت بوجود بیاد اولین کتابی که میخونه توی هیته باشه که تو دوست داری مثل ای تی میتونم بگم از همون دن براون کتاب دیجیتال فرترس که فارسی هم ترجمه شد تحت لقای دژدیجیتالی دن براون کاراش محشره استفن کینگ هم که باشاینیگش معروفه توی دست دوم فروشی های انقلاب ریختن این شاینیگ رو میفروشن ولی پیشنهاد من همون دژدیجیتالی براون هستش راز داوینچی هم بد نیست عالیه!

 6. 6
  میلاد :

  مرسی زندگی دوست داشتنی!
  بلاگ جالبی داری، دوست دارم به بلاگرولینگ اضافه کنم شما رو، اما فیلتر شده…عجب ممکلتیه!
  یه نویسنده های معروفی مثل برایان تریسی و استفان کاوی علاقه ای داری؟

 7. 7
  میلاد :

  رهام درست میگی…اگه کتابی رو که به موضوعش علاقه داری رو بگیری دستت، پایین گذاشتنش خیلی سخت میشه!

  مرسی از پیشنهادات عالی که دادی!

 8. 8
  مهدی :

  خیلی عالی بود ولی حالا نمی دونم چطور می شه از نت کم کرد . نمی شه گفت خود نت هم مقاله هایی که می خوانیم جزء مطالعه حساب می شه.؟!

 9. 9
  میلاد :

  آره خب! مطالعه شاخ و دم نداره!
  بیشتر منظور از وب گردی های بی هدفه که اگه فکرشو کنی میبینی وقت تلف کردنه.
  البته سرگرمی برای رشد فکری لازمه، اما تا یه حد خیلی معقول و محدود.

 10. 10
  mohammad javad :

  راسش من خوشمم اومد حرفای جالبی بود اما من فکر میکردم که بیشتر راجع به مطالعه درسی باشه تا غیر درسی اخه من یک کمی توی مطالعه درسی ایراد دارم خواهش میکنم اگه راجع به این مورد مطلب دارین ارایه کنید

 11. 11
  narges :

  ازمقاله مقاله سازندهتون ممنون

 12. 12
  نثار احمد دستگیر :

  سلام به همه مطالعه دوستان
  من خیلی خوشم آمداین مطالب در باره عادت گرفتن به مطالعه امید وارم مطالب جالب دیگر را اضافه نماید
  ممنون
  دوست شما نثاراحمد از افغانستان

 13. 13
  amirali :

  با عرض سلام و خسته نباشید می خواستم تشکر کنم از مطلب خیلی خوبتون

 14. 14
  آناهیتا :

  از این که در عصر اطلاعات به قدر توانایی و آگاهی به دیگران دانش خود را زکات می دهید سپاسگزاریم . می تواند مطلب شما هم در نوع خود عالی باشد . متشکرم

 15. 15
  ایلیا :

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتان
  میشه بفرمایید چندین کتاب را مطالعه کنیم که تا زمان امتحان احاطه کامل بر آنها داشته باشیم

 16. 16
  میلاد :

  salam rastesh ye negah sar sari kardam vali ziad khosham nayoomad dar morede dars matlabi nadidam age baray dars o injoor chiz ha ham matlab bezarin mamnoon misham

می توانید نظر خود را از طریق فرم زیر اعلام کنید.